Drogi uczniu!

Posłuchaj rad pedagoga szkolnego

            Wiele godzin w ciągu dnia przebywamy ze swoim rodzeństwem. Zdarzają się sytuacje, w których nie potrafimy radzić sobie z przykrymi emocjami, nie umiemy w zdrowy sposób rozładować złości, gdy znajdujemy się w sytuacji konfliktowej.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze złością, które pomogą Wam w rozpoznaniu sytuacji konfliktowych, poznaniu sposobów rozwiązywania konfliktów oraz w praktyce rozwiązać konflikt. Oto niektóre z nich.

Ćwiczenie 1. „Złości mnie”

Na kartce wypisz pionowo litery swojego imienia i szukaj do nich odpowiedniego wyrazu np. nazwy, wydarzenia, rzeczy, które wywołują w Tobie złość.

Ćwiczenie 2. Uzupełnij zdanie.

Boję się ………………………………………..

Smucę się ………………………………….….

Denerwuję się …………………………..…….

Złości mnie ………………………………….….

Często myślę o …………………………..…….

Ćwiczenie 3. „Kartki złości”.

Na Twoim biurku są umieszczone „kartki złości”. Są one zawsze do dyspozycji zawsze wtedy, gdy jesteś zdenerwowany.

Gdy jesteś zły, zapisz, co w danym momencie czujesz, następnie pognieć kartkę i wyrzuć swoje złości do kosza.

Ćwiczenie 4. „Redukowanie złości”.

Poznaj sposoby eliminowania złości. Może to być: głęboki oddech, liczenie do 10, myślenie o czymś przyjemnym, rozmowa o problemie z bliską osobą, słowa powiedziane do siebie „uspokój się, będzie dobrze, spokojnie, dam radę”. Możesz posłuchać muzyki, poczytać książkę, obejrzeć film, może to być bieganie, jazda na rowerze i inne.

Ćwiczenie 5. Rozwiązanie konfliktu.

Usiądź wygodnie na dywanie. Przypomnij sobie o konflikcie z rodzeństwem, o kłótni, która Ciebie rozzłościła i nie umiałeś poradzić sobie z własną złością i bezradnością. Spróbuj jeszcze raz przeżyć tę sytuację. Przypomnij sobie sytuację, osoby, które brały udział w konflikcie, przypomnij co mówiły, a co ty mówiłeś. Przypomnij, jakie uczucia przezywałeś. A teraz przeżyj to samo wydarzenie z pozycji drugiej osoby (np. siostry, brata), która Ciebie zdenerwowała. Wyobraź sobie, że nią jesteś. Posiadasz jej myśli i uczucia. Jak odbierasz tym razem to wydarzenie? Jeżeli jesteś gotowy, stań się znowu sobą samym i powoli powróć do sytuacji „tu i teraz”.

Ćwiczenie 6. Redukowanie złości.

Jesteś zdenerwowany po kłótni z rodzeństwem. Weź kartkę papieru i opisz sytuację konfliktową, napisz jakie przezywałeś emocje, jakie powiedziałeś słowa, jakie przykre słowa usłyszałeś. Przeczytaj to co napisałeś. Przeanalizuj całą sytuację. Pomyśl, jak można było pokojowo rozwiązać konflikt. Porwij kartkę i wyrzuć swoją złość do kosza.

Ćwiczenie 7.– relaksacyjne.

Włącz muzykę relaksacyjną. Usiądź wygodnie, połóż dłonie na udach, rozluźnij ramiona. Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że jesteś na pięknej łące. Rosną tu różnokolorowe kwiaty, nad nimi krążą cudne motyle. Czujesz zapach kwiatów, trawy, oddychasz głęboko. Połóż się na trawie, spójrz w niebo. Widzisz błękitne niebo, chmurki i słońce, które oświetla Ciebie swoimi promieniami. Jest Ci tak dobrze. Czujesz wielki spokój w sobie i wokół siebie. Mówisz „jestem spokojny, jestem zadowolony”. Pomyśl o przyjemnych rzeczach. Odetchnij głęboko. Otwórz oczy. Jesteś spokojny i zrelaksowany.

Ćwiczenie 8. „Mój nastrój”

Narysuj na kartce przeżywany aktualnie nastrój.

W kolorowych chmurkach – jasnych, pogodnych – nastrój pogodny

W ciemnych chmurkach – nastrój negatywny

Ćwiczenie 9. „Malowanie uczuć”

Przygotuj arkusz papieru i farby plakatowe. Twoim zadaniem jest malowanie uczuć, które Ciebie ogarniają, gdy tracisz panowanie nad sobą np.: zdenerwowanie i irytacja, wściekłość, złość bezsilność, bezradność i inne.

Ćwiczenie 10. Etapy rozwiązywania konfliktów.

Etap I – Dostrzegam konflikt i nazywam go.

Etap II – Zastanawiam się nad różnymi sposobami rozwiązania problemu.

Etap III – Wybieram optymalne rozwiązanie konfliktu.

Etap IV – Stosuje wybrany sposób w praktyce.