I. Postanowienia ogólne
- Szafki stanowią własność szkoły.
- Uczeń nabywa prawo do korzystania z przydzielonej szafki jedynie w czasie nauki w szkole w klasach IV-VIII.
- W uzasadnionych przypadkach z szafek mogą korzystać uczniowie klas I – III.
- Na każdej szafce znajduje się numer szafki, który przypisany jest do danego ucznia.
- Każda szafka posiada dwa klucze: jeden do użytku ucznia oraz zapasowy, który pozostaje w szkole
i nie podlega wydawaniu. - Wszyscy pracownicy szkoły mają prawo zwracać uwagę na wszelkie przejawy nieprawidłowości w zakresie dysponowania i użytkowania szafki przez ucznia.
II. Obowiązki szkoły.
- Woźna przechowuje zapasowe klucze do szafek oraz przyjmuje zgłoszenia dotyczące zagubienia klucza.
- Woźna szkoły, po potwierdzeniu dokonania wpłaty na konto szkoły lub w księgowości, wydaje dorobiony klucz do szafki.
III. Zadania i obowiązki użytkowników szafek.
- Szafki szkolne mają służyć uczniom do przechowywania książek, pomocy naukowych oraz innych przedmiotów związanych z funkcjonowaniem ucznia na terenie szkoły.
- Użytkownik szafki ponosi odpowiedzialność za jej zawartość.
- Uczeń, który otrzymał szafkę szkolną powinien zadbać o jej należyte użytkowanie i poszanowanie.
- Niedopuszczalne jest przechowywanie w szafkach szkolnych wyrobów tytoniowych, środków odurzających, jakichkolwiek substancji chemicznych lub biologicznych mogących stwarzać zagrożenie dla społeczności szkoły oraz środków i przedmiotów uważanych za niebezpieczne itp..
- Uczeń powinien przechowywać w szafce swoje rzeczy w taki sposób, aby zachować zasady higieny i bezpieczeństwa. Uczeń nie powinien przechowywać w szafce: rzeczy wartościowych, żywności, napojów z niezabezpieczonym zamknięciem, brudnej odzieży.
- Zabrania się dokonywania wewnątrz i na zewnątrz szafki: napisów, rysunków, przyklejania naklejek i plakatów oraz innych działań mających skutek trwały.
- Uczeń nie może udostępniać przydzielonej szafki innym uczniom, a także zamieniać się z nimi na szafki.
- Ewentualne kradzieże mienia oraz wszelkie uszkodzenia i usterki szafki uczeń powinien zgłosić do wychowawcy, wicedyrektora szkoły lub pracownika obsługi.
- Pod koniec roku szkolnego uczeń zobowiązany jest do uporządkowania szafki ze wszystkich znajdujących się tam przedmiotów i oddania klucza wychowawcy.
IV. Klucze i zasady ich użytkowania.
- Każdy zamek posiada dwa klucze: jeden do użytku ucznia oraz zapasowy, który pozostaje w szkole i nie podlega wydawaniu.
- W przypadku, kiedy uczeń zapomniał kluczyka, prosi o pomoc współużytkownika szafki. Jeżeli nie ma osoby, z którą dzieli szafkę, uczeń może zwrócić się o pomoc do woźnej szkoły. Woźna otwiera szafkę. W tym dniu szafka do końca zajęć edukacyjnych jest otwarta.
- Uczeń otrzymuje klucz do szafki, który podlega zwrotowi przed zakończeniem roku szkolnego. Zwrotu dokonuje się u wychowawcy. Uczniowie, którzy nie zwrócą klucza będą obciążeni kosztem wymiany zamka.
- Uczniowie przenoszący się do innej szkoły zwracają klucz przed odebraniem dokumentów.
- Klucza do szafki nie należy pozostawiać w zamku.
- W przypadku zniszczenia, zagubienia lub kradzieży klucza uczeń zobowiązany jest do powiadomienia wicedyrektora szkoły. Klucz dorabiany jest na koszt ucznia – opłata należy wpłacić na konto szkoły.
V. Kontrole i zasady ich przeprowadzania.
- W celu sprawdzenia prawidłowości użytkowania szafek wychowawca, dyrektor lub wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły, może przeprowadzać kontrole okresowe w obecności ucznia.
- Kontrole nadzwyczajne przeprowadzane są w sytuacjach:
- uzyskania przez szkołę informacji o możliwości przechowywania przez ucznia rzeczy zabronionych regulaminem;
- na wniosek policji lub innych służb do tego uprawnionych;
- na żądanie rodziców ucznia.
- Kontrolę nadzwyczajną przeprowadza się komisyjnie. Z kontroli sporządza się protokół. W przypadku naruszenia regulaminu dyrektor może odebrać uczniowi prawo do korzystania z szafki.