Regulamin noszenia stroju szkolnego i wizerunku ucznia

w Szkole Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Białymstoku.

Wstęp

Podstawę działalności Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku stanowią zasady chrześcijańskie, którymi winniśmy kierować się w życiu codziennym.

Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny jest szkołą o tożsamości katolickiej. Wybór tej szkoły  jest jednoznaczny ze zgodą na przestrzeganie Statutu szkoły, jej regulaminów i innych przepisów prawa szkolnego.

Noszenie stroju szkolnego w wersji codziennej i galowej jest jednym z elementów, który pozwala zachować tożsamość Szkoły i pomaga w kształtowaniu charakteru oraz woli uczniów. Jest zatem obowiązkowe. Jednocześnie dbałość o estetyczny i schludny wygląd pomaga w prawidłowym budowaniu wizerunku ucznia naszej szkoły.

 1. Strój szkolny

Strój szkolny codzienny dla klas I – VIII to: granatowy sweterek lub kamizelka z przyszytą, z lewej strony, tarczą szkoły. Pod sweterek powinny być zakładane jednobarwne koszule w stonowanej kolorystyce. Latem dopuszcza się noszenie błękitnych koszulek polo, które kupujemy w sekretariacie szkolnym, z przyszytą, z lewej strony, tarczą szkoły. Błękitna koszulka powinna być zapięta. Pod koszulką niedozwolone jest noszenie bluzek z długim rękawem. Niedopuszczalne jest również zakładanie na strój szkolny bluz, szalików i innych dodatków.

2. Strój galowy dla klas I – III to:

 1. Dziewczęta – biała bluzka, niebieska kamizelka z przyszytą z lewej strony, tarczą szkoły, niebieska spódnica i białe rajstopy.
 2. Chłopcy – biała koszula, niebieska kamizelka z przyszytą, z lewej strony, tarczą szkoły, niebieska muszka, czarne lub granatowe eleganckie spodnie.
 3. Niedozwolone jest noszenie bluzek oraz spodni w innym kolorze niż podane wyżej.

3. Strój galowy dla klas IV – VI to:

 1. Dziewczęta – biała bluzka, niebieska kamizelka z przyszytą, z lewej strony, tarczą szkoły, niebieska spódnica i beżowe rajstopy.
 2. Chłopcy – biała koszula, niebieska kamizelka z przyszytą, z lewej strony, tarczą szkoły, niebieska muszka, czarne lub granatowe eleganckie spodnie.
 3. Niedozwolone jest noszenie bluzek oraz spodni w innym kolorze niż podane wyżej.

4. Strój galowy dla klas VII – VIII to:

 1. Dziewczęta – granatowa spódnica, beżowe rajstopy, biała bluzka z, przyszytą z lewej strony, tarczą szkoły, krawat w biało-niebiesko-granatowe pasy.
 2. Chłopcy – biała koszula, granatowa kamizelka z, przyszytą z lewej strony, tarczą szkoły, krawat w biało-niebiesko-granatowe pasy oraz czarne lub granatowe eleganckie spodnie.
 3. Niedozwolone jest noszenie bluzek oraz spodni w innym kolorze niż podane wyżej.

5. Wizerunek ucznia klas I – VIII.

Strój ucznia powinien być schludny i estetyczny.

1)  Spodnie: długie o klasycznym lub sportowym kroju, bez dziur i rozcięć, dopuszczalne tzw. rybaczki lub spodenki nie krótsze niż do kolan.

2)  Spódnica nie krótsza niż do połowy uda.

3)  Obuwie bez obcasów, z gładką i miękką podeszwą.

4)  Włosy

a) fryzura czysta i zadbana, u dziewcząt włosy długie – spięte lub zaplecione (nie zasłaniają oczu i twarzy), u chłopców zaś: włosy krótkie, strzyżone w klasycznym stylu;

b) fryzura  niewłaściwa, niepożądana w szkole: wskazująca na przynależność do subkultury, głowa ogolona częściowo, w całości lub we wzorki np. typu „irokez”, włosy farbowane, tapirowane, z pasemkami, z trwałą ondulacją i podobnymi upiększającymi zabiegami.

5)  Paznokcie: naturalne, zadbane, średniej długości, bez lakieru.

6)  Nakrycie głowy: na terenie obiektu szkolnego bezwzględnie zabrania się noszenia  wszelkiego typu nakryć głowy.

7)  Biżuteria: tylkou dziewcząt – kolczyki (jedna para kolczyków), z uwagi na bezpieczeństwo, niewielkich rozmiarów, wpięte tylko i wyłącznie w płatek ucha.

8)  Tatuaże: niedozwolone, nawet samoprzylepne.

9)  Makijaż: niedozwolony.

Ubiór niewłaściwy, niepożądany w szkole to: zbyt odsłonięte ciało, tzn. bluzki, koszulki na ramiączkach, odkryty brzuch, ramiona, duże dekolty, odsłonięte plecy, spodnie opuszczone poniżej bioder. Strój ucznia nie może zawierać symboli śmierci, używek/narkotyków, emblematów i innych elementów identyfikujących ucznia z przynależnością do subkultury, organizacji dyskryminujących inne osoby,  obrażać zarówno w formie graficznej jak i tekstowej uczuć i przekonań innych osób.

5. Wymogi noszenia stroju szkolnego i wizerunku ucznia.

 1. Każdy uczeń zobowiązany jest do noszenia stroju szkolnego – codziennego i galowego.
 2. Strój codzienny obowiązuje we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku, który jest dniem kolorowym.
 3. Strój galowy noszony jest podczas ważnych uroczystości szkolnych, apeli, konkursów pozaszkolnych i wyjazdów zewnętrznych.
 4. Noszenie stroju wymagane jest przez cały czas pobytu dziecka w Szkole czyli  na wszystkich zajęciach lekcyjnych, na przerwach, zajęciach świetlicowych  i wyjściach  na zewnątrz Szkoły. Wyjątek stanowią lekcje wychowania fizycznego.
 5. Wszyscy nauczyciele w ciągu całego dnia zobowiązani są do kontroli noszenia stroju szkolnego oraz zwracania uwagi na odpowiedni wizerunek ucznia.
 6. Brak stroju szkolnego odnotowywany jest przez nauczycieli w dzienniku klasowym z dokładną datą i podpisem.
 7. Na godzinie wychowawczej wychowawca klasy rozlicza uczniów z wywiązywania się z obowiązku noszenia stroju szkolnego przez ostatni tydzień. W przypadku braku stroju codziennego/galowego uczeń traci przywilej korzystania z dnia kolorowego i zobowiązany jest do przyjścia w najbliższy poniedziałek w stroju codziennym/galowym zgłaszając ten fakt wychowawcy klasy. Jeżeli uczeń nie zgłosi się do wychowawcy, wychowawca  obowiązkowo kontaktuje się z Rodzicami informując o zaistniałej sytuacji.
 8. W przypadku rażącego naruszenia zasad dotyczących wizerunku ucznia nauczyciel odnotowuje ten fakt w dzienniku klasowym, powiadamia wychowawcę klasy, a ten z kolei Rodziców ucznia.
 9. Nieprzestrzeganie kompletnego, zgodnego z regulaminem obowiązku noszenia stroju szkolnego skutkuje obniżeniem śródrocznej lub rocznej oceny zachowania o jeden stopień.
 10.  Nagminne nieprzestrzeganie obowiązku noszenia stroju szkolnego może skutkować utratą prawa do korzystania z dnia kolorowego na jakiś czas lub na całe półrocze.
 11. Noszenie przez ucznia niepełnego stroju galowego/codziennego jest równoznaczne z brakiem stroju.
 12. Rodzice zobowiązani są do podpisania codziennych sweterków inicjałami i numerem klasy dziecka.
 13. Nieprzestrzeganie  zgodnego z  Regulaminem obowiązku dbałości o wizerunek ucznia  może skutkować obniżeniem śródrocznej lub rocznej oceny zachowania.                                                                                                                                                                                                                        

Białystok. dn. 01.09.2020r.